DONUK ÜRÜNLER

BÜTÜN USKUMRU

Ürün Tipi / Bütün

Latince İsmi / Scomber Scombrus

Menşei / Norveç

Üretim Tipi / Avcılık

Bu Sayfayı Paylaş

Önceki sayfa

Omega 3 Yağ Asidi

Sağlığımız için gerekli fakat vücut tarafından üretilmesi mümkün olmayan yağlı asitler bulunmakta ve bunun adına Esas Yağı Asitler (EFA) denmektedir. EFA / Esas yağlı asitler, beden sağlığını olumsuz etkileyen sorunların çözümünde oldukça etkili ve üstün rol oynamaktadırlar. Uzmanların araştırmaları neticesinde kemikleri güçlendirdiği, kolestrolü düşürerek kandaki pıhtılaşmaların önüne geçtiği bir gerçek. Lakin bunlarla birlikte tansiyon dengeleyici, kan basıncını azaltan, kireçlenmeleri engelleyen ve saç güçlendirmesi gibi özellikleri de vurgulanmaktadır.

Esas yağlı asitlerin vücuttaki eksikliği sonucu öğrenmede ve beynin hafıza katmanında gerilemeler söz konusu. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu insan beynindeki gelişim, Esas Yağlı Asitler tarafından dengelenerek güç kazanmakta. Balık Yağı olarak da bilinen Omega 3 yağının doğumdan itibaren, genetik olarak vücuda taşınmaktadır. Vücudun doğumdan itibaren önemli yapı taşları arasında bulunan Balık yağının faydaları sıralamakla tükenmiyor.

Balık Yağı / Omega 3 Faydaları Nelerdir ?

  • Balık yağının gözlerimizin kusursuz çalışmasındaki, faktörü büyük ve yeteri kadar alınamaması görme bozukluklarına yol açıyor.
  • Beyin için hücre canlandırıcı ve yenileyici etkilerinden ötürü, daha dikkatli ve konsantrasyonu düzgün bir düşünce içine girebilirsiniz.
  • Sperm hücreleri üzerindeki düzen ve doğruluk etkisi ile Omega 3 / Balık Yağları belli periyodlarda alınmalı.
  • Sağlıklı gelişmenin önemli olduğu çocuklardaki kemiklerin gelişmesini sağlar.
  • Kolestrol dengesini sağlayarak, gerekli seviye kontrolleri omega 3 yağı tarafından sağlanarak kalp hastalıkları önlenebilmekte.
  • Balık içinde yer alan omega 3 yağ asidinin yaşlanma etkisini geciktirmesi özelliğinden de bahsedelim.
  • Beyin üzerinde kan dolaşımı omega 3 / balık yağı tarafından daha sağlıklı bir şekilde sürdürülerek, migren hastalığının da önüne geçmiş oluyor.
  • Vücudun hastalıklara karşı göstermesi gereken bağışıklık sisteminin güçlü kılınması omega 3 ile mümkün.
  • Alerjisi olan, sedef yada astım gibi rahatsızlığı bulunan kimselerin kendince ilk tedavi yöntemi düzenli olarak balık yağı tüketmelerinden geçiyor.
  • Kişisel bozuklukların önüne geçerek, depresyon ve tükenmişlik sendromları gibi psikolojik problemlerin yaşanmaması da balık yağı mümkün gözükmektedir.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur ?

Omega 3 yağ asidinin günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok besin içinde yer aldığını görebiliriz. Özellikle su ürünleri içinde, balıkda bulunan omega 3 öncelikli olarak hamsi, sardalye, uskumru balığı ve somon balıklarında bulunur.

Çeşitli kuruyemiş ürünlerde yer aldığı görülen omega 3 mısır ve mısır unu, badem ve ceviz gibi yemişler içindedir. Kuru fasulye, lahana, keten tohumunun yağı, yeşil yaprağı olan sebzelerin, marul ve brokolinin bünyesinde de omega 3 yağ asidini bulabilmeniz mümkün.